ایران پرتو

نمایندگی فروش محصولات زیمنس

مواردکاربردPLC

اتوماسیون صنعتی PLC

مواردکاربردPLC

1- کنترل هر گونه ماشین و وسیله برقی

2- کنترل هر سیستم خط تولید

3- کنترل فرمان مدار CNC )اشین های فرز پیشرفته (

تفاوت PLC با کامپیوتر:

تمامی اجزا یک کامپیوتر در یک PLC وجود دارد ولی کامپیوتر از لحاظ نوع ورودی و خروجی ها و همچنین عمل ترکیب ورودی ها و خروجی ها با PLC متفاوت می باشد.خروجی PLC می تواند یک رله – تریاک – ترانزیستور – تریستور و غیره باشد که با توجه به حداکثر جریان مجاز خروجی PLC باید انتخاب شود تا آسیبی به سیستم وارد نشود.

در PLC ما نتیجه عمل را می بینیم ولی در کامپیوتر فقط اطلاعات را می بینیم.

خرید سافت استارتر زینمس

حافظه بکار رفته درPLC:

در PLC از حافظه های نیمه هادی و بیشتر از RAM و EEPROM استفاده می شود .یک باتری نیز برای جلوگیری از پاک شدن اطلاعات حافظه RAM در مواقع قطع برق و خاموش کردن دستگاه بکار برده می شود.یک خازن نیز موازی با باتری بک آپ قرار گرفته که بهنگام تعویض باتری می تواند برق سیستم را بمدت 30 ثانیه تامین نمایید.ولتاژ باتری3.6 ولت با جریان دهی 0.09 میلی آمپر می باشد.

در ادامه شما را با انواع حافظه آشنا می کنم.

انواع حافظه ها :

حافظه ها به طور کلی به دو دسته تقسیم می شوند :

– حافظهء موقت

– حافظهء دائمی

1 – حافظهء موقت یا RAM ( Random Access Memory ) : اطلاعات در اینگونه حافظه ها به صورت موقتی ذخیره می شود و با قطع تغذیه اطلاعات از بین می رود و به دو گونه ساخته می شود : SRAM و DRAM

– DRAM ) DYNAMIC RAM ) :

در ساخت این نوع RAM از خازن استفاده می شود و اطلاعات به صورت ولتاژ درون خازنها ذخیره می شود . اما به دلیل اینکه خازن ها با هر میزان دقت و کارایی ، دارای مقاومت نشتی می باشند ، بعد از مدتی دشارژ می شوند و در نتیجه اطلاعات از بین می رود . بنابراین اطلاعات این نوع ازRAM باید در واحد زمان بازنشانی شود ( REFRESH ) . در این نوع ، به علت استفاده از خازن ، فضای مورد نیاز برای هر سلول کاهش یافته است ( نسبت به حالت ایستا )

ROM ) Read Only Memory- ) :

این نوع حافظه فقط قابلیت خواندن را دارد و نوشتن در آن امکان پذیر نیست . اطلاعات درون این حافظه را شرکت سازنده در هنگام ساخت در آن قرار می دهد و دیگر قابلیت تغییر در آن وجود ندارد . به عبارت دیگر فقط یک بار می توان در آن نوشت . برای استفاده از این حافظه باید اطلاعات را به شرکت مورد نظر داده تا آنها بر روی حافظه جای دهند . که این کار برای کارهای جزئی و کم تعداد صرفهء اقتصادی ندارد و در عمل کسی از آن برای تعداد پائین استفاده نمی کند .

خرید کنتاکتور زیمنس

– SRAM (STATIC RAM ) :

در این نوع برای ساخت سلول های حافظه و ذخیره سازی اطلاعات از فلیپ فلاپ ها استفاده می شود و بر خلاف نوع دینامیک نیازی به بازسازی اطلاعات ندارد . در تراشه های PIC از این نوع RAM استفاده شده است . به همین دلیل به آن ایستا می گویند .

2- حافظهء دائمی :

از این حافظه برای ذخیره سازی اطلاعات به صورت دائمی استفاده می شود . و در تراشه ها به یکی از صورت های زیر وجود دارند :

اتوماسیون صنعتی PLC
اتوماسیون صنعتی PLC

PROM ) Programmable Read Only Memory- ) :

این نوع حافظه همانند ROM می باشد . با این تفاوت که اطلاعات آن توسط شرکت درون آن ریخته نمی شود و به صورت پاک شده تولید می شوند و کاربر می تواند خود اقدام به برنامه ریزی آن کند . و فقط یک بار می توان در آن نوشت و قابلیت پاک شدن اطلاعات در آن وجود ندارد . در حالت پاک شده ( برنامه ریزی نشده ) کلیه بیت ها از نظر منطقی دارای وضعیت 1 منطقی هستند .
نکته : در هنگام کار با این نوع حافظه باید دقت شود . زیرا به الکتریسیتهء ساکن حساس هستند و تماس با دست یا وسایل حامل الکتریسیتهء ساکن ممکن است باعث 0 شدن بیت های حافظه شود . دلیل این امر استفاده از فیوز در سر راه سلول های حافظه است که اگر این فیوز سوخته شود 0 در آن خانه ذخیره می شود و عمل سوختن این فیوز توسط ولتاژ و جریانی معین انجام می شود که الکتریسیتهء ساکن می تواند در صورت کافی بودن همین عمل را انجام دهد .

خرید کلید حرارتی زیمنس

– EPROM ) Erasable Programmable Read Only Memory ) :

این نوع دارای قابلیت خواندن و نوشتن را در خود داراست و بارها می توان آنرا پروگرام کرد . از نظر حساسیت هم دارای وضعیت خیلی بهتری نسبت به PROM می باشد . عمل پاک شدن این نوع توسط فرکانس خاصی از اشعهء ماوراء بنفش صورت می گیرد .

– EEPROM ) Electrically Erasable Programmable Read Only Memory ):

این حافظه از نظر عملکردی همانند نوع EPROM می باشد با اینتفاوت که عمل پاک شدن آن توسط ولتاژ صورت می گیرد ( با پروگرام های معمولی می توان این کار را انجام داد )
اما این نوع ها دارای سرعت مناسبی نیستند و در کارهایی که سرعت های بسیار بالا در خواندن و نوشتن مورد نظر است نمی توانند توجیه کننده باشند .

– FLASH Memory :

این حافظه نوعی از EEPROM می باشد . با این تفاوت که مشکل کمی سرعت در این حافظه حل شده است و دارای سرعت بسیار بالایی نسبت به دیگر حافظه ها می باشد و به همین دلیل در تکنولوژی های جدید ساخت میکروکنترلر از این نوع حافظه استفاده می شود .

انواع واحد های حافظه :

به طور کلی 3 واحد وجود دارد : بیت ، بایت و کلمه

بیت ( Bit ) : به کوچکترین واحد حافظه می گویند که فقط می تواند یک مقدار 0 یا 1 را در خود جای دهد . از کنار هم قرار گرفتن بیت ها حافظه تشکیل می شود .
بایت ( Byte ) : به هر 8 بیت که در کنار هم قرار گرفته شوند و به صورت یکپارچه و مرتبط با هم باشند بایت گفته می شود .

کلمه ( Word ) : تشکیل شده از 16 بیت کنار هم قرار گرفته شده ، می باشد . و یا از 2 بایت کنار هم قرار گرفته شده .

در مقایسه با روشهای حل سنتی و PLC می توان نتیجه گرفت که روش کار PLC آسانتر و توانایی و قابلیت بیشتری نسبت به روش سنتی می باشد.در PLC می توان براحتی در برنامه و اجرای آن تغییرات اعمال نمود.همچنین دارای حجم کم و ارزانتری می باشد و نگهداری آن نیز آسانتر است.

PLC های زیمنس

PLC های شرکت زیمنس را می توان بدو دسته کلی با ورژن های مختلف تقسیم کرد.

STEP 5 یا S5 STEP7 یا S7 که S5 اولین سری PLC بوده که تحت DOS بوده و بعد تحت WINDOWS آن به بازار آمد.

PLC های S7 از سری S7-200 و S7-300 و S7 400 می باشند.

زبان های برنامه نویسی در هر دو دسته مشترک می باشد وفقط در برخی موارد تفاوت اندکی دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس