ایران پرتو

نمایندگی فروش محصولات زیمنس

جایگاه HMI در اتوماسیون صنعتی

اتوماسیون hmi

HMI چیست؟

HMI مخفف عبارت Human Machine Interface است و به معناي واسطه بين انسان و ماشين مي باشد. از آن براي مانيتور كردن و مشاهده پارامترهاي دستگاههاي صنعتي مثل PLC و اينورتر و…. استفاده مي شود. HMIدر واقع يك مانيتور LCD است كه مي توان آن را برنامه ريزي نمود و همچنين به كمك آن مي توان پارامترهاي مختلف را تغييرداد و سيستم را كنترل نمود.
در واقع HMI یک برنامه ی گرافیکی است که در آن کلید ها ، نمایشگر ها ، عقربه ها و …. توسط اشکال گرافیکی ایجاد شده اند ، در این برنامه با انتخاب هر المان گرافیکی ( مثلا کلید ) کد متناظر با آن از طریق پورت ، سخت افزاری که برنامه بر روی آن نصب شده به دستگاه مورد نظر ما ارسال می گردد .
تا مدتی پیش برای امور فوق از كامپیوتر استفاده می شد ولی نرم افزارهای كامپیوتری آسیب پذیر هستندو هر از گاهی دچار ویروس می گردند كه این امر باعث صدور فرامین اشتباه گشته و میلیون ها دلار ضرر اقتصادی برای كمپانی های آمریكایی و اروپایی به همراه داشته است. لذا برای كنترل و مانیتورینگ دستگاه ویژه ای به نام HMI طراحی شد.
HMI ها این توانایی را دارند كه در یك زمان به ۲۵۵ وسیله متصل شوند و پارامترهای آنها را نمایش دهند.

خرید سافت استارتر زینمس

جایگاه HMI در اتوماسیون صنعتی

اتوماسیون صنعتی و تجهیزات اتوماسیونی که با ظهور خود انقلابی در بازار ارئه خدمات صنعتی به پا کردند در تسهیل بسیاری از فرایندهای صنعتی، خصوصاً مانیتورینگ و هدایت فرایندها نقش برجسته ای را ایفا کردند.
با ظهور این تکنولوژی نه تنها فرایندها تسهیل و تسریع گردید، بلکه دقت انجام آنها نیز به طرز مشهودی افزایش یافت و به این ترتیب واحدهای صنعتی توانستند با سپردن بخشی از امور به تجهیزات اتوماسیون صنعتی به بهره وری کار خود بیفزایند.
تجهیزات و نرم افزارهای رابط انسان و ماشین یا HMI ها از جمله مهم ترین دستاوردها در صنعت اتوماسیون صنعتی قلمداد می شوند.
این مجموعه های نرم افزاری و سخت افزاری چنان که پیشتر اشاره گردید وظیفه تبدیل داده های فرایندهای فنی به کدها و علائم قابل تفسیر و خوانش به اپراتورها و مدیران واحدها را دارند.
به جهت تنوع کاربردی این تجهیز، امروز شرکت های اتوماسیون صنعتی در رقابتی شدید به منظور تسخیر بازار این محصول می باشند و در این راستا تلاش ها جهت ابداع روش ها و راهکارهای نوین بمنظور ارتقای HMI ها برای مصرف کنندگان نیز مزایای زیادی به همراه داشته است.
گرچه محصولات HMI امرن (Omron) نام آشناترین تجهیزات در زمینه اتوماسیون صنعتی بوده و این محصولات بازار قابل توجهی در سرتا سر جهان دارند، اما با این وجود شرکت های ژاپنی بخش زیادی از بازار HMI را در تسخیر خود گرفته اند.
شرکت میتسوبیشی (Mitsubishi Electric) با تولید طیف متنوع HMI در حال حاضر وضعیت خوبی به لحاظ جلب رضایت مشتریان داشته است.
فانوک (Fanuc) دیگر واحد صنعتی تولید کننده تجهیزات اتوماسیون صنعتی است که در زمینه تولید تجهیزات رابط انسان ماشین یا HMI دستاوردهای قابل ملاحظه ای داشته است. یاسکاوا(Yaskawa) دیگر شرکت فعال در زمینه تولید تجهیزات اتوماسیون صنعتی است که محصولات آن به وفور در بازار ایران یافت می شود و اغلب مشتریان در خصوص استفاده از تجهیزات HMI این شرکت اظهار رضایت می کنند. شرکت آلمانی زیمنس (Siemens) نیز دیگر واحد صنعتی فعال در زمینه اتوماسیون صنعتی می باشد که در فرایندهای صنعتی پیچیده دارای قابلیت های بسیار قابل ملاحظه ای می باشد.
پیش از این و در مقاله HMI و مزایای آن در خصوص نحوه عملکرد و مزایای آن در مقایسه با ابزارها و تجهیزات سنتی اشاراتی شد. حال و به منظور آشنایی با ابعاد گسترده تر این تجهیز اتوماسیون صنعتی، کاربردها و مزایای آن را در قالب سؤالات و جواب هایی پیگیری می کنیم تا آشنایی بیشتری نسبت به قابلیت های این تجهیز اتوماسیون صنعتی کسب شود:

آيا مي توان HMI را به انواع مختلف PLC وصل كرد؟

بله . قبل از برنامه ريزي كردن HMI مي توان تعيين كرد كدام مارك PLC مثل ,VIGOR DELTA,SEMENS,OMRON و يا…. بايد با آن ارتباط برقرار كند.
مشخصات كلي HMI :
۱- داراي صفحه تاچ اسكرين و LCD نوع TFT در مدل ۱۰ اينچ
۲- ارتباط سريال از طريق دو پورت بصورت همزمان (RS-232,RS-485)
۳- شبيه سازي (سيمولاتور) on-line/off line
۴- پورت USB براي ارسال و دريافت برنامه
۵- امكان ذخيره سازي اطلاعات بصورت record
۶- قابليت slave بودن در يك شبكه مانيتورينگ
۷- داراي ماكرو جهت انجام محاسبات و اعمال منطقي
۸- قابل اتصال به انواع PLC
۹- قابل اتصال به اينورتر، سرو درايو و هر وسيله داراي پورت RS-485
۱۰- قابليت نمايش اطلاعات بصورت منحني يا نمودار
۱۱- توانايي نمايش انيميشن
۱۲- داراي RTC به منظور عملكرد در تاريخ و ساعت معين

خرید کنتاکتور زیمنس

اتوماسیون hmi
اتوماسیون hmi

– چه چیزی فن آوری رابط انسان و ماشین یا HMI را تعریف می کند؟

HMI به تعبیر ساده عبارت از هر ابزار یا نرم افزاری می باشد که به شما اجازه می دهد با ماشین ارتباط متقابل داشته باشید.
کار کردن با این تجهیز به سادگی استفاده از نمایشگرهای تک لمسی سنتی است که روی ماشین نصب می شوند. حتی می تواند دارای قابلیت های چند لمسی با تکنولوژی های سطح بالا باشد و در عین حال فرایندها را به همان سادگی پیش ببرد. نمونه هایی از مختصات فیزیکی HMI را می توان در نمایشگرهای لمسی، ابزارهای همراه، صفحه کلیدهای لمسی و دکمه های فشاری لمسی یافت.

– نیازهای سیستم ها برای بهره گیری از قابلیت HMI چیست؟

HMI ها می توانند در طیف متنوعی از سیستم ها و فرایندها مورد استفاده قرار گیرند. از سیستم های مستقل و تک پایه تا سیستم های گسترده توزیع می توانند از این تکنولوژی اتوماسیون صنعتی بهره ببرند.
برای سیستم های توزیع می توان از سخت افزارهای سروری، سرور مایکروسافت OS و نودهای متعدد استفاده کرد تا متعادل با نیازهای کاربردی شما شود.
به طور کلی می توان گفت نیازهایی که یک سیستم به منظور بهره گیری بهینه از HMI می بایست داشته باشد تا حد زیادی وابسته به کاربرد است، اما آن چه مشهود است استفاده از نمایشگرها بسیار مثمر ثمر خواهد بود. به طور کلی تکنولوژی لمسی برای عموم آشنا و مطلوب است. شما تصور داشته باشید که روزانه چقدر از تبلت و تلفن های همراه لمسی استفاده می کنید و چقدر این تکنولوژی برای شما آشناست.

خرید کلید حرارتی زیمنس

– چگونه HMI سیستم های موجود را بهبود می بخشد؟

از نقطه نظر صنعتی بزرگ ترین مزیت HMI قابلیت آن در مانیتورینگ فرایند تولید و تغییر دادن فرایندهای تولید بر حسب نیازها و الزامات است، به طوری که اثربخشی فرایند افزایش می یابد و زمان هدر رفت کاهش می یابد.
بنابراین مهم ترین مزیت این تجهیز در مانیتورینگ فرایندها یافت می شود. یک سیستم HMI اگر متناسب با مقتضیات کار طراحی و نصب شده باشد نه تنها بهره وری نیروی کار و اپراتور را افزایش می دهد، بلکه بینش و آگاهی مجموعه در خصوص نگهداری و کنترل ماشین آلات و فرایندها را افزایش می دهد.
یکی از بهترین کدهایی که HMI صادر می کند آلارم است که گواهی است بر حساس شدن ماشین آلات یا فرایندها در روال جاری امور. این کد و کدهای نظیر این با پیشگیری از بروز هر گونه خطا، مجموعه را از وقوع رویداد مخرب در فرایندها مصون می دارد.

– کجا می توان HMI را پیاده سازی کرد؟

معمولا از این تجهیز اتوماسیون صنعتی زمانی استفاده می شود که نیاز به دخالت نیروی انسانی روی ماشین یا ابزار اتوماسیون صنعتی وجود دارد. میزان این دخالت گری می تواند متنوع باشد اما HMI می تواند در هر کاربردی مورد استفاده قرار گیرد.
تجهیزات HMI معمولاً در فرایندهای ساخت مورد بهره برداری قرار می گیرند. از خود صنعت تولید تجهیزات اتوماسیون صنعتی تا صنایع کشاورزی و صنایع غذایی، این تجهیز اتوماسیون صنعتی می تواند کاربرد داشته باشد. صنایع فرایندی و عملیاتی نظیر نفت، گاز، عملیات های معدنی و نظایر آن از جمله بهره گیرندگان ثابت و قطعی HMI محسوب می شوند. در این فرایندها، مدیریت و پایش عملیات ها در اتاق های کنترل انجام می گیرد.
تجهیزات HMI در کنار سایر تجهیزات اتوماسیون صنعتی نظیر PLC ها، اکتیویتورها، سنسورها و … کارآیی و اثربخشی مشهود در صنایع داشته اند و از بدو شکل گیری این تجهیزات ما شاهد رشد و ارتقای فرایندهای تولیدی در واحدهای صنعتی بوده ایم.
با توجه به این که طی سالیان اخیر و به جهت آشنایی بیشتر صاحبان صنایع کشور با این تجهیزات، درخواست برای تهیه و تأمین محصولاتی نظیر HMI افزایش یافته است، بخش زیادی از بازار تأمین کنندگان تجهیزات اتوماسیون صنعتی متوجه این محصول شده است.
البته و خوشبختانه مزایا و بهره هایی که می تواند از جانب HMI بر واحدهای صنعتی موثر باشد دیده شده و به این ترتیب می توان گفت HMI امتحان خود در زمینه افزایش بهره وری فرایندهای صنعتی را پس داده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس