ایران پرتو

نمایندگی فروش محصولات زیمنس

تفاوت سافت استارتر و درایو

تفاوت سافت استارتر و درایو

سافت استارترها در چه مواردی با درایو تفاوت دارند؟

سافت استارترها و درایوها هر دو شامل کنترل تجهیزات راه اندازی و توقف موتورهای صنعتی محسوب می شود. تفاوت اصلی بین سافت استارتر و درایو این است که یک درایو می تواند سرعت یک موتور را تغییر دهد در حالی که یک استارت نرم تنها راه اندازی و توقف آن موتور را کنترل می کند. تفاوت سافت استارتر و درایو را از لحاظ عملکرد داخلی بررسی می نماییم با نمایندگی زیمنس تهران ایران پرتو همراه باشید.

تفاوت سافت استارتر و درایو:

 • کنترل سرعت: باید هدف و نیاز پروژه را در نظر بگیرید، اگر نیاز شما به جریان اضافه زیاد است و کنترل جریان مطرح نیست، سافت استارترها بهترین گزینه می باشد. ولی اگر کنترل سرعت الویت است استفاده از درایو الزامی است.
 • اندازه و حجم محصول: درایو های VFD در مقایسه با سافت استارتر ها بزرگتر هستند. سافت استارترها اندازه کوچکتری دارند.
 • هزینه خرید و راه اندازی: سافت استارترها به علت کوچکتر بودن و قابلیت های کنترلی کمتر هزینه خرید پایین تری دارند.

نحوه عملکرد داخلی سافت استارتر زیمنس:

سافت استارترهای سه فاز برای راه اندازی موتورهای الکتریکی از ۶ تریستور تشکیل شده است که در یک پیکربندی غیر موازی قرار می گیرند. تریستور شامل ۳ جز می باشد از جمله:

 1. دروازه منطقی
 2. کاتد (Cathode)
 3. آند (Anode)

نحوه کار بدین صورت است که اگر پالس داخلی وارد گیت شود و جریان از آند به کاتد انتقال یابد، جریان به سمت موتور ارسال می شود. در غیر این صورت SCR ها (یکسو کننده کنترل شده سیلیکونی) در حالت خاموش هستند و جریان آنی موتور را محدود و کاهش می دهد. پالس ها بر اساس زمان رمپ ارسال می شوند بنابراین جریان به آرامی به موتور اعمال می شود. زمانی که برای موتور سافت استارتر در نظر می گیرید، راه اندازی موتور با سرعت پایین آغاز و رفته رفته سرعت افزایش می یابد و در نهایت در سرعت تعیین شده تا توقف موتور به صورت ثابت باقی می ماند.

نحوه عملکرد داخلی درایو زیمنس:

VFD ها دارای ۳ جز هستند:

 1. فیلتر
 2. یکسو کننده
 3. معکوس کننده

نحوه کار بدین صورت است که

  • تبدیل یکسو کننده ها جریان AC ورودی را به DC
  • تمیز کردن ولتاژ DC از طریق خازن ها توسط فیلتر
  • استفاده اینورترها از ترانزیستور برای تبدیل DC
  • ارسال فرکانس موتور به RPM

سخن آخر:

سافت استارترها و درایو می توانند جایگزین یکدیگر شوند. برای مثال برخی از برنامه ها شامل یک استارت نرم افزاری می باشند و اگر در آینده کنترل سرعت به عنوان یک الزام پیش آید، می توان به راحتی درایو را جایگزین سافت استارتر کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس