ایران پرتو

نمایندگی فروش محصولات زیمنس

اینورتر سه فاز چیست و چه کاربردهایی دارد؟

درایو میکرومستر

اینورتر سه فاز چیست و چه کاربردهایی دارد؟

اینورتر به معنای تبدیل‌کننده است. در اینورترها ابتدا برق220V شهری که دارای فرکانس HZ50 میباشد. دریافت شده سپس اینورتر آن را به ولتاژ DC تبدیل میکند. اینورترها توانایی تبدیل ولتاژ DC به AC را دارند. اما موضوع اصلی این است که اینورتر میتواند دوباره برق AC را تولید کند، اما با ولتاژ و فرکانسی که مد نظر ما است. این ولتاژ AC تولید شده در قسمت خروجی اینورتر میتواند تغذیه انواع موتورهای AC سه فاز را تامین کرده و حرکت موتور را کنترل کند. بدون این که گشتاور و قدرت موتور کاهش پیدا کند. در این مقاله یاد می‌گیریم که اینورتر سه فاز چیست، چه تفاوتی با اینورتر تک فاز دارد و کاربردهای آن چیست.

خرید سافت استارتر زینمس

تفاوت اینورتر تک فاز و سه فاز

اما فرق بین اینورترهای سه فاز و تکفاز در نوع ورودی آنها است. اینورتر های تکفاز برق تکفاز در ورودی دریافت کرده و برق سه فاز را به خروجی میدهند. اما اینورتر سه فاز برق سه فاز را در ورودی خود دارد و سه فاز هم از اینورتر خارج میشود. در بخش اولیه برق AC از طریق یکسو ساز به برق DCتبدیل میکند و سپس مجددا به برق AC با پارامترهایی که مدنظر ما هستند تبدیل میکند. فرق اینورتر سه فاز و تکفاز در یکسوساز اولیه آنها است.

عملکرد اینورتر سه فاز

طرز کار اینورتر سه فاز از طریق قطع و وصل دائمی کلیدهای قدرت آن انجام میشود. ماسفت ها،IGBT ها و بقیه اجزای برد اینورتر میتوانند پالس های الکتریکی را شارژ کنند. این پالس ها میتوانند باعث ایجاد ولتاژ الکتریکی در قسمت خروجی اینورتر شوند.
در یک سیستم 3 فاز سه سیم برق وجود دارد. سه بازوی آن معمولاً با زاویه 120 درجه با یکدیگر اختلاف فاز دارند تا یک منبع AC سه فاز ایجاد شود که در طول یک دوره چرخش کامل یعنی 360 درجه هر کدام از این فازها دو بار به نقطه اوج خود میرسند. این اینورتر، دارای سه کلید تکفاز است که هر کدام از پایه ها میتواند به ترمینال بار متصل شود. حالت های مختلفی برای محافظت از بار در سیستم سه فاز استفاده میشود.

خرید کنتاکتور زیمنس

مزایای استفاده از اینورتر سه فاز

از اینورترهای سه فاز معمولا در سیستم‌هایی استفاده میشوند که توان مصرفی بیشتر از 800 وات باشد. در حقیقت اینورترهای تکفاز میتوانند تا زیر 1000 وات را پشتیبانی کنند.
برخی از مزایای اینورتر سه فاز عبارتند از:
صرفه جویی در مصرف سیم
ایمنی بیشتر برای تجهیزات و کاربر
بازده و راندمان کاری بالاتر
انعطاف پذیری بیشتر وپشتیبانی تجهیزات 3 فاز 2 فاز یا تکفاز
توانایی جا به جایی بیشتر بار الکتریکی
جلوگیری از افت جریان و ولتاژ
توانایی هدایت برق بالاتر
اما یکی از معایب اصلی اینورترهای سه فاز هزینه بالاتر آنها میباشد و همچنین طراحی تابلو ها با اینوترها سه فاز سخت‌تر بوده و پیچیدگی بیشتری نسبت به اینورترهای تکفاز دارند.

درایو میکرومستر
درایو میکرومستر

کاربردهای اینورتر سه فاز

بیشترین کاربرد اینورترهای سه فاز در مکان هایی است که موتور های سه فاز توان بالا (بالا تر از 10 اسب بخار) دارند. همانطور که میدانید این موتورها را نمیتوان با اینورترهای تکفاز راه‌انداری کرد. مکان‌هایی مانند:
کارخانه‌های تولیدی
مزرعه های کشاورزی
کارگاه های صنعتی و …
راه اندازی پمپ ها و دینام ها
دکل های نفتی
صنعت سنگ
حفاری های عمیق

خرید کلید حرارتی زیمنس

جمع بندی

اینورتر های سه فاز مبدل هایی هستند که میتوانند برق سه فاز را در ورودی دریافت کرده و در خروجی خود برق سه فاز با ولتاژ مورد نظر کاربر را ارائه دهند. این تجهیزات معمولا در صنایعی که موتورهای توان بالا استفاده شده است کاربرد دارند. اینورترهای سه فاز معمولا طراحی پیچیده‌تری دارند. اما در کنار آن مزایای بسیاری را در اختیار ما می‌گذارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس