ایران پرتو

نمایندگی فروش محصولات زیمنس

مزایای اینورتر VFD

درایو کنترل دور موتور

مزایای اینورتر VFD

استفاده از درایوهای فرکانس متغیر مزایای زیادی را برای کاربران ایجاد می کند. یکی از بزرگترین مزیت های استفاده از اینورتر VFD صرفه جویی در مصرف انرژی است. در پمپ ها یا کولر های گازی موتورهای الکتریکی معمولا با بیشترین بار کار می کنند و این موضوع می تواند مصرف برق این دستگاه ها را به شدت بالا ببرد اما اینورتر ها می توانند به شکل هوشمندانه ای جریان الکتریسیته را متصل کرده و دور موتور را نیز با آن تنظیم کند. در برخی موارد ممکن است نصب نامناسب این تجهیزات باعث اتلافات انرژی بیشتر شده و بازدهی دستگاه را کاهش دهد. تلفات گرمایی می تواند یکی از نشانه های اصلی نصب نامناسب اینورتر ها باشد. افزایش طول عمر قطعات و کاهش استهلاک آن ها یکی دیگر از مزایای استفاده از اینورترها در موتورهای الکتریکی است.

انتخاب اینورتر برای الکتروموتور

انتخاب اینورتر با توجه به کاربرد آن در صنایع و مصارف مختلف، متفاوت است. عواملی که در انتخاب اینورتر موثرند به ترتیب : کاربردهای سنگین – کاربردهای نیمه سنگین – کاربردهای سبک هستند. از مواردی که نوع مصرف اینورتر را تعیین میکند گشتاور بار مورد نظر است. بارهایی مانند فن ها دارای گشتاور متغیرند و بارهایی مانند کانوایرهای نوار نقاله دارای گشتاور ثابت هستند. که متناسب با هر کدام اینورتر با همان کاربرد ، مورد نظر است. شرایط محیطی مثل دما ، رطوبت و ارتفاع به همراه ولتاژ اصلی اینکه تکفاز باشد یا سه فاز و ولتاژ موتور اینکه 220 ولت است یا 380 ولت از دیگر عوامل تاثیر گذار در انتخاب یک اینورتر هستند.

خرید سافت استارتر زینمس

عوامل درایو مناسب برای یک موتور

جفت و جور کردن درایو مناسب با یک موتور موجود نسبتاً ساده است. بیشتر اطلاعات اولیه موتور و سیستم روی پلاک موتور موجود است.

اسب بخار
آمپر بار کامل (FLA)
ولتاژ
دور در دقیقه
سرویس فاکتور (SF)
دارای رتبه بندی کار اینورتر (روی پلاک نیست)
سایر اطلاعات مربوط به نیازهای سیستم و برنامه شما خواهد بود.

نوع بار (برنامه چیست و ویژگی های بارگذاری آن)
محدوده سرعت و روش کنترل (پروتکل ارتباطی PLC مورد نیاز، سیگنال 4-20 میلی آمپر و غیره)
نیازهای محفظه ویژه (محل نصب اینورتر، داخل/خارج/و غیره)

خرید کنتاکتور زیمنس

کاربرد های اینورتر

از نظر کاربرد اینورترها، می‌توان 3 دسته‌بندی را برای اینورتر در نظر گرفت که شامل کاربردهای سبک، کاربردهای نیمه سنگین و سنگین می‌شود. برای راه‌اندازی پمپ‌ها، فن‌ ها، آسانسور، جرثقیل، نوارهای نقاله، دستگاه‌های الکترودر و… از اینورتر استفاده می‌شود که با توجه به نوع کارایی از اینورتر های با گشتاور متغیر در پمپ و فن واینورترهای با گشتاور ثابت در آسانسور و نوار نقاله و جرثقیل که ریتم و سرعت ثابتی دارند استفاده می‌شود. اینورترها با توجه به کارایی خود به‌ صورت هوشمند، میزان بار وارده به موتور را اندازه‌گیری می کنند و متناسب با همان بار، به موتور جریان می‌دهند که این عمل در کاهش مصرف برق سهم به سزایی دارد.

خرید کلید حرارتی زیمنس

انواع اینورترها بر اساس ورودی

به‌طورکلی ورودی اینورترها یا تکفاز هستند یا سه فاز؛ اما وجه مشترک همه اینورترها، خروجی 3 فاز هست. برای توان‌های بالاتر از 5 اسب فقط می‌توان از ورودی 3 فاز استفاده کرد لذا برای توان‌های کمتر از 5 اسب می‌بایست با کارشناسان تماس حاصل فرمایید.

درایو کنترل دور موتور
درایو کنترل دور موتور

مزایای استفاده از اینورتر ها برای الکتروموتور چیست؟

مهم‌ترین کارایی اینورتر، تنظیم سرعت موتور (کنترل دور) است.
تغییر جهت دور موتور بدون نیاز به کنتاکتور
روشن و خاموش نمودن موتور بدون نیاز به قطع و وصل برق اصلی.
راه‌اندازی نرم موتور بدون هیچ‌گونه ضربه به قسمت‌های مکانیکی مثل کوپلینگ ها، گیربکس صنعتی، تسمه ‌ها و زنجیرها که باعث افزایش طول عمر مفید موتور خواهد شد.
حفاظت موتور در مقابل افزایش ولتاژ و جلوگیری از آسیب موتور.
حفاظت موتور در برابر اضافه‌بار که در این صورت در صورت افزایش بار موتور از حد معمول، پیغام اضافه‌ بار نمایش داده خواهد شد.
جلوگیری از گرم شدن و درنهایت سوختن موتور در کاربردهای روشن و خاموش کردن موتور به‌صورت چپ‌گرد و راست‌گرد به‌ صورت مداوم
کنترل و کاهش جریان ورودی موتور در هنگام شروع به کار موتور
امکان راه‌اندازی موتورهای 3 فاز تا توان 7.5 اسب با برق خانگی و تکفاز
قابلیت داشتن دورهای مختلف به‌صورت حافظه‌ای
نکته بسیار مهم در استفاده از اینورترها این است که اینورترها را برای موتورهای تک فاز نمی‌توان جهت کنترل دور استفاده کرد زیرا خروجی تمامی اینورتر ها مناسب موتورهای 3 فاز هستند. اینورترها در صنایع بسیار زیادی مورد استفاده قرار می‌گیرند که از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به:

صنایع نساجی که برای تولید نخ، تولید POY، کشش، دستگاه‌های WINDER، همزن‌های پنبه، کاردینگ و…
صنایع آب و فاضلاب برای راه‌اندازی انواع پمپ‌های شناور، بوستر پمپ‌های خانگی و آتش‌نشانی، پمپ چاه‌های کشاورزی و…
صنایع آشپزخانه جهت دستگاه کباب‌پز، فرهای پخت پیتزا، چرخ‌گوشت‌ها و الکترودهای صنعتی
صنایع سیم و کابل برای دستگاه‌های WINDER، جمع کن‌ها، خم‌کن‌ها، دستگاه‌های توری سازی، نوار نقاله، کوره‌های ذوب و…
باید توجه داشت که سربندی موتور در اینورترهای ورودی تکفاز با 3 فاز متفاوت است و بسته به پلاک موتور سربندی موتور در اینورترهای ورودی تک فاز به‌ صورت مثلث و در اینورترهای ورودی 3 فاز به‌ صورت ستاره است. اینورتر یا درایو دستگاهی است که به‌وسیله آن می‌توان راه‌اندازی الکتروموتور را کنترل نمود. در حقیقت از اینورترها برای کنترل دور الکتروموتور استفاده می‌شود. با توجه به استفاده زیاد الکتروموتور در صنعت، امروزه استفاده از اینورتر ها بسیار افزایش داشته است و بسیاری از صنعتگران تصورات اشتباهی از کار با اینورتر و انتخاب آن دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس