ایران پرتو

نمایندگی فروش محصولات زیمنس

خرابی‌های شاسی

شاسی خودرو

 

خرابی‌های شاسی

مشکلات شاسی خودرو را چطور تشخیص دهیم؟ به یاد داشته باشید که وزن بدنه و دیگر قسمت‌های خودرو روی شاسی است. عملکرد صحیح سیستم تعلیق، فرمان و ترمز خودرو نیز تا حد زیادی به سلامت شاسی خودرو بستگی دارد. برای همین امکان دارد ایراد در این بخش‌ها مربوط به شاسی باشد.

خرابی‌های شاسی خودرو و نوع تعمیرات صورت گرفته روی آن موارد بسیار مهمی است که باید پیش از خرید خودرو بدانید. از آنجایی که بازدید شاسی خودرو برای افراد عادی امکان‌پذیر نیست، باید از سرویس کارشناسی خودرو برای بررسی مشکلات دقیق شاسی بهره ببرید.

از جمله علائم مربوط به خرابی‌های شاسی ماشین می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

پوسیدگی شاسی خودرو

شاسی خودرو هیچ‌وقت به‌طور ۱۰۰ درصد از خطر پوسیده شدن به دور نیست. به‌خصوص اگر به‌مدت طولانی در معرض رطوبت باشد. در زمان ساخت، تمام شاسی خودرو با مواد ضدزنگ به‌طور کامل پوشانده می‌شود اما در طولانی‌مدت احتمال پوسیدگی در خودرو وجود دارد.

پوسیدگی در شاسی خودرو عموما با از دست دادن مقاومت شاسی در نواحی تنش و انتقال لرزش به کابین و سرنشینان خود را نشان می‌دهد.

خرید سافت استارتر زینمس

خمیدگی شاسی

خمیدگی شاسی یکی از پیامدهای تصادف‌های سبک و شَدید است. برای چک کردن آسیب خمیدگی شاسی، در اطراف خودرو قدم بزنید و هرگونه تغییر شکل جدید را برانداز کنید.

قسمت‌های زیرین شاسی را نیز به‌دقت نگاه کنید. در صورت شناسایی هرگونه خمیدگی باید سریع نسبت به تعمیر شاسی خودرو اقدام کنید.

انحراف فرمان خودرو

اگر فرمان خودرو انحراف پیدا کرد اولین جایی که باید آن را چک کنید، سیستم چرخ و فرمان است. اگر در این بخش مشکلی پیدا نکردید، احتمال بعدی شاسی خودرو است.

شنیدن صدا و اصطکاک در جلوبندی خودرو

گوش‌هایتان را تیز کنید، هر صدایی که در جلوبندی خودرو شنیدید و شبیه به اصطکاک یا کشیدن دو قطعه روی هم بود، مربوط به شاسی است. به‌خصوص اگر این صدا در یک سمت ماشین بیشتر شنیده شود.

جهت‌گیری گشتاوری خودرو

انحراف خودرو به یک سمت مخصوصا در سرعت‌های بالا نشان‌دهنده آسیب مربوط به شاسی است. مگر اینکه این انحراف به‌دلیل ترکیدن لاستیک باشد.

انحراف به سمت‌های مختلف در سرعت‌های بسیار بالا تا حدی طبیعی است. اما اگر خودروی شما تنها به یک سمت منحرف شود، باید به سلامت شاسی خودرو شک کنید.

شاسی خودرو
شاسی خودرو

خرابی کمک فنر و قطعات سیستم تعلیق خودرو

اگر در سطح هموار دیدید که چرخ‌ها تعادل لازم و نرمال را ندارند، احتمالا کمک فنر و دیگر قطعات سیستم تعلیق خودرو دچار مشکل شده‌اند. اما این را نیز باید در خاطر داشته باشید که آسیب مربوط به کمک فنر امکان دارد از یک آسیب مربوط به شاسی نشأت گرفته باشد.

ساییدگی غیرمعمولی لاستیک‌های خودرو

اگر لاستیک‌های خودروی خود را به‌تازگی عوض کرده‌اید اما به‌طرز غیرمعمول دچار ساییدگی شده‌اند، حتما شاسی را بررسی کنید. در بسیاری از موارد مشکلات مربوط به شاسی خودرو گریبان‌گیر لاستیک‌ها خواهد شد.

خرید کنتاکتور زیمنس

ریختگی‌رنگ شاسی

در تصادف‌های شدید که آسیب‌های جدی به شاسی وارد می‌شود، شاسی‌کشی روی خودرو انجام می‌شود و نواحی آسیب‌دیده نیز مجددا رنگ و بتونه‌کاری خواهند شد. ریختگی‌رنگ نوعی زنگ هشدار برای شاسی تعمیر شده است.

در خرید خودرو کارکرده با شاسی تعمیرشده مقداری باید تردید به خرج دهید. چرا که در صورت انجام ندادن کارشناسی تخصصی روی خودرو احتمال آسیب‌های تدریجی و زودهنگام بعدی بسیار زیاد است.

چک کردن شاسی خودرو

هر بار که ناخواسته وارد چاله‌ای می‌شوید یا با بی‌احتیاطی رانندگی می‌کنید، احتمال شل شدن اتصالات و پیچ‌های شاسی خودرویتان وجود دارد.

بعد از هر تصادف حتی کوچک، باید شاسی را به‌دقت بررسی کنید و مطمئن شوید شاسی از فرم اصلی خود خارج نشده باشد.

عموما از یک چکش برای چک کردن اتصالات پیچ و پرچ شاسی استفاده می‌شود. بدین صورت که ضربه‌های خاصی با چکش به شاسی می‌زنند در صورت شنیدن صدای خفه این احتمال وجود دارد که پیچ‌ها یا پرچ‌های شاسی شل شده باشند.

حواستان باشد اگر در این زمینه تجربه ندارید، نباید این کار را خودتان انجام دهید. بعلاوه که ضربه زدن به پرچ‌ها به‌منظور محکم کردن آنها کاری اصولی نیست.

اگر به شاسی ضربه زدید و صدایی مانند جیرجیر شنیدید، احتمالا لایی‌های شاسی خراب شده است و نیاز به تعمیر دارد.

در کارشناسی خودرو با انجام آزمایش‌ها و آنالیزهای خاص، شاسی خودرو به‌طور دقیق بررسی و آسیب‌شناسی خواهد شد. از جمله موارد مربوط به تعمیر شاسی می‌توان به شاسی‌کشی اشاره کرد.

نحوه تعمیر شاسی خودرو

شاسی‌کشی و تعمیرات مربوط به شاسی خودرو را باید حتما در تعمیرگاه و زیر نظر متخصصان انجام دهید. بسته به نوع آسیب و شدت آن تعمیرکار و متخصص تعمیر شاسی امکان دارد از شاسی‌کشی دیجیتال (اتوماتیک) یا مکانیکی استفاده کند.

شاسی‌کشی خودروهای وارداتی حساسیت‌های خاص خود را دارد برای همین عموما فرایند را با بهره‌گیری از اطلاعات سیستم کنترل پایداری الکترونیکی خودرو انجام می‌دهند. اطلاعاتی که در ECU ذخیره شده است، برای عملیات شاسی‌کشی مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

کل فرایند شاسی‌کشی باید با دستگاه‌ها و تجهیزات تخصصی و حرفه‌ای صافکاری انجام شود تا جلوبندی خودرو از حالت پایدار خارج نشود.

متدهای مختلف شاسی‌کشی خودرو بسته به نوع مدل خودرو، نوع شاسی و نوع آسیب متفاوت است و تشخیص نهایی بعد از بررسی به صلاحدید تعمیرکار انتخاب خواهد شد.

اگر خودرو در تصادف آسیب زیادی دیده باشد، پیش از هر کاری باید شاسی خودرو صافکاری شود (شاسی کشی شود). سه مدل شاسی‌کشی خودرو وجود دارد:

شاسی‌کشی با میله
شاسی‌کشی با اتصال خودرو به ۴ پایه
شاسی‌کشی با دستگاه شاسی‌کش

خرید کلید حرارتی زیمنس

مراحل شاسی‌کشی خودرو

آنالیز وضعیت شاسی: تعمیرکار تمام قطعات روی شاسی را جدا می‌کند و برای آنالیز و ارزیابی آسیب وارد عمل می‌شود.

تعیین جایگاه شاسی خودرو: تعمیرکار از مناسب‌ترین روش شاسی‌کشی برای برگرداندن شاسی به حالت اولیه استفاده می‌کند.

بررسی جزییات: بعد از صافکاری کلی شاسی، تمام جزییات از جمله جای پیچ‌ها و شکل ظاهری آن‌ها به‌دقت بررسی خواهند شد تا بعد از اتصال مجدد قطعات و بدنه به خودرو هیچ نقصی وجود نداشته باشد.

سؤالات متداول

ماشین شاسی ضربه خورده بخرم؟
عموما شاسی آسیب دیده افت قیمت و مشکلات زیادی به همراه دارد، در این راستا حتما کارشناسی خودرو انجام دهید

انواع شاسی خودرو کدامند؟
در حالت کلی دو نوع مستقل و نیمه جداشونده

شاسی ماشین پراید کجاست؟
شاسی پراید در بخش زیرین خودرو به صورت ناودانی قرار دارد.

شماره شاسی خودرو چیست؟
شماره شاسی همان کد شناسایی خودرو یا VIN است که روی کارت شناسایی خودرو، پشت شیشه، داخل درب موتور، کنار درب و … بسته به مدل خودر حک شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس